זמינים 24 שעות
מרכז לתמיכה רגשית ונפשית

הטיפול בריטלין – בעד?  נגד?

מיתוס ודעות קדומות


נראה שלא קיימת תרופה בעולם הרפואה בכלל ובארץ בפרט שמעוררת כל-כך הרבה חילוקי דעות, אמוציות, ויכוחים ופולמוס כמו הטיפול בריטלין.


אספתי כאן מספר מיתוסים ודעות קדומות ממהלך ניסיוני בעבודה הקלינית, ואתייחס אל כל אחד לעומק העניין כדי להבהיר עד כמה שאפשר את הסוגיות.


1.ריטלין הוא PO !

ובכן, ריטלין אינה PO. היא אמנם נגזרת רביעית מחומר הקרוי "אמפטמין", המוגדר גם כ"ספידים", אולם התרופה עצמה היא סינטזה כימית של חומר הקרוי מטילפנידאט, (שהוא כאמור, נגזרת רביעית מהאמפטמין) והיא תרופה לכל דבר הראויה להינתן לאחר אבחון מעמיק של נוירולוג או פסיכיאטר, והיא התרופה ש"פיצחה את הנוסחה" לבעיות  קשב וריכוז עם או בלי היפראקטיביות ואימפולסיביות. בנוסף לכך, כל המאפיין סמים אין בריטלין. היא אינה גורמת להתמכרות, (נדון בכך בהמשך) היא מסיימת את פעולתה בגוף לאחר מס' שעות (בהתאם לסוג הריטלין) ללא תופעות גמילה כמובן, ואינה גורמת לסבילות, (תופעה המוכרת מתרופות להרגעה ושינה, כשישנו צורך לאחר תקופת זמן מסוימת להעלות מינון כדי להשיג את אותה השפעה טיפולית) אלא מינונה נקבע לפי משקל גוף בלבד.


2.ריטלין מרזה !

אמנם השימוש בריטלין (או קונצרטה, אותו חומר פעיל בדיוק, בניגוד גם כאן לדעות קדומות) מוריד את התיאבון למשך שעות השפעתו הטיפולית, אולם לאחר שזאת פגה, הילד נהיה רעב, ואוכל בצורה סדירה ותקינה לחלוטין, מה עוד שמומלץ מאד שיאכל ארוחת בוקר, בטרם נטילת הכדור, כדי למתן תופעות הסתגלות לתרופה בימים הראשונים (כאבי בטן וראש קלים) וגם למנוע תפקוד הילד בגן או בביה"ס על בטן ריקה עד לתום ההשפעה של הריטלין.

בכל מקרה, הילד לרוב אינו יורד כלל במשקל, וריטלין היא בהחלט לא תרופה להרזיה כלל וכלל.


3.הריטלין נועד כדי שלמורים יהיה שקט בכיתה !

יש להדגיש שלהפרעות קשב וריכוז יש שתי פנים. האחת, אצל הבנים לרוב, המלווה באימפולסיביות והיפראקטיביות, ואצל הבנות בדרך-כלל, ללא מרכיבים אלו, והמאופיינת בחולמנות, ובתת-הישגיות.

בניגוד לסוג ההיפראקטיבי, ילדים וילדות אלו אינם מפריעים ומפטפטים כלל בכיתה, אולם עקב הקושי האובייקטיבי שלהם בלהתרכז, הם אינם מממשים את הפוטנציאל שלהם, ויסבלו כאחיהם ההיפראקטיביים מתחושות של ערך עצמי ירוד, אי אמונה ביכולתם הלימודית תסכול, ורגשות כישלון מתמיד. כך שהטיפול בריטלין נועד למקד, לרכז ולאפשר לילדים אלו לממש את אשר בשכלם, ובכך לתת להם הזדמנות שווה מול הילדים שיינם סובלים מהבעיה, כמו ילד הזקוק למשקפיים כדי לקרוא היטב את הכתוב על הלוח.


4.ריטלין תרופה מסוכנת!  פוגעת בכבד !!

הריטלין היא תרופה שנוסתה לראשונה ב- 1937, ונרשמת בטוחה בשימוש, עם קשת תופעות לוואי צרה, שבעצם מלבד הירידה בתאבון בשעות בהן משפיעה, אין לה תופעות לוואי שכיחות אחרות.

מובן שביקורת רפואית בדמות בדיקות דם מומלצת לכל ילד, ובפרט לילד הנוטל תרופה בקביעות, אולם אין כל הוכחות מדעיות לפגיעה כלשהי בתפקודי הכבד, הכליות וכו'.


5.הריטלין פוגע בגדילה !

בגלל הירידה בתאבון כשהתרופה עובדת נולדה האמונה/סברה שהריטלין פוגע בגדילה, וזה היה גם הבסיס לתת "ימי חופשה" בטיפול, ולא לתת לילד את התרופה שאינו הולך לבית-הספר.

אולם המיתוס גם נולד משום שהילדים המאובחנים כסובלים מ- ADHD, הם לרוב קטנים פיסית מגילים.

הפעם התברר שהמיתוס היה גם נכון. ילדים אלו, מסיבות שאינן ברורות וחד משמעיות דיין, עושים את הקפיצה בהתפתחותם הגופנית באיחור מה, ללא כל קשר עם הם מטופלים בריטלין או לא.

בסיכומו של דבר, הם יתפתחו פיסית עד סוף גיל ההתבגרות באופן תקין.

דעה זאת, הוכחה עד מעבר לכל ספק באין ספור מחקרים מדעיים רפואיים בשנים האחרונות.


6."הריטלין גורם לטיקים" !

טיקים הינן תנועות או קולות בלתי רצוניים וללא יכולת שליטה בהם, השייכים לקבוצות ההפרעות בתנועה מתוך הפתולוגיה הנוירולוגית.

הריטלין יכול לגרום להופעת טיקים במשפחות בהם ידועה בעיה כזו, ואז לשחרר. את הנטייה המשפחתית לכלל הופעה קלינית, או להחמיר תופעה של טיקים שהיו קודם לכן.

יש לציין שהתופעה אכן נדירה, אך דורשת היערכות טיפולית מחודשת בגישות שונות, עקב המצוקה שהטיקים הללו גורמים, בעיקר עקב תגובות הילדים האחרים.לייעוץ ראשוני בטלפון
052-9709385

מיכאל ינקו


לייעוץ ראשוני במיילאתר מקודם ונבנה: קידום אתרים בגוגל